Časopis: ČD pro vás - březen 2020
Rubrika: Příběhy zajímavých staveb
Stavba: Fabrika a Sportovní stadion, Svitavy
Autoři: Stanislav Schneeweis, Petra Miškejová
Svitavy – město na pomezí Čech a Moravy, obývané od počátků své existence
především německými osadníky, které sem v polovině 13. století povolalo
olomoucké biskupství. A německý živel zde převažoval prakticky celou jeho
historii.
Od 16. století se Svitavy staly městem tkalců a soukeníků do té míry, že se o nich mluvilo jako o “soukenném pilíři monarchie”. Železnice v polovině 19. století umožnila městu takový rozvoj průmyslu, samozřejmě především textilního, že mu vtiskla novu lichotivou přezdívku “západomoravský Manchester”. A protože dějiny jsou tvořeny především příběhy lidí, tak v souvislosti se Svitavami nelze nezmínit, pro mnohé neuvěřitelný příběh rozporuplného, pro jiné nositele titulu “Spravedlivý mezi národy”, zdejšího rodáka Oskara Schindlera.
Konec války a vysídlené Svitavy ale neznamenaly konec zdejšího textilního průmyslu.
Jeho výrazný pokles nastal až v devadesátých letech a město muselo začít hledat své nové směřování. Výroba se postupně přesunula do nově vybudované průmyslové zóny a tvář města se mění na kulturní, především pak sportovní centrum regionu. Zdevastované budovy textilek v blízkosti centra města dostaly novou funkci a podobu. V první dekádě 21. století byly přebudovány na multifunkční kulturní centrum Fabrika.
Mohutná čtyřpodlažní budova, vybudovaná nedaleko zadních traktů historických měšťanských domů, se postupně stala nedílnou součástí městského jádra. Zejména jde ale o místo vzájemného setkávání lidí. Samotná dispozice a otevřenost vnitřních prostor je k tomu co nejvíce uzpůsobena. Pasáž umožňuje průchod centrem budovy, volně přístupné ochozy a galerie v jednotlivých patrech její centrální části umožňují zhlédnutí výstav obrazů i fotografií. Centrem samotné Fabriky se stala moderní knihovna, která poskytuje kvalitní informační služby a slouží rovněž ke vzdělávání i studiu. Ve Fabrice je také vybudován plně akustický koncertní a divadelní sál, který je vybaven audiovizuální technikou s možností projekce v sálu. Mimo knihovny, divadelního sálu, restaurace a kavárny zde sídlí také řada městských institucí a spolků.
Rovněž pro
kulturu těla je ve Svitavách dostatek prostor. Tím nejvýraznějším, které město
posouvá do kategorie sportovních center, je dnes revitalizovaný osmihektarový
areál dříve zanedbaného sportovního stadionu, ze kterého vznikl současný
volnočasový park. Prolínají se v něm plochy pro provozování výkonnostních a
soutěžních sportů s plochami pro rekreační aktivity, hry, relaxaci a odpočinek.
Jedná se o opravdu jedinečné řešení otevřeného parku bez plotů a turniketů, v
němž si najde místo pro pohyb každá věková skupina.
Nejvýraznější
stavbou celého areálu, skládajícího se také z hokejového stadionu,
tenisových kurtů, okruhu pro in-line bruslení či dětských a kondičních hřišť,
je sportovní hala zvaná Šapito. Název je samozřejmě odvozen od jejího tvaru a
zatepleného textilního materiálu tvořícího opláštění. Použité technologie jsou
v Česku unikátní. Díky tomu je uvnitř haly dostatek prostoru pro atletický
ovál, kurty pro volejbal, florbal, futsal či jiné sportovní aktivity.
Areál je navíc od samého počátku revitalizace osázen velkým množstvím stromů, kvetoucích keřů a zelených ploch. Zvláštností jsou v něm i desítky dřevěných plastik a soch se sportovní tématikou, přímo „rostoucích“ ze země tak, aby na své návštěvníky působil celý prostor jako oáza pohybu, pohody, pořádku a pocitové kultury. A to se stalo politikou města, které se orientovalo na pohodlný aktivní život a rodiny s dětmi. Díky dlouholetému úsilí města o revitalizaci sportoviště si v roce 2015 právem „vysloužilo“ titul Evropské město sportu!
Saka či šaty se
ve Svitavách stále nosí, ovšem sportovní úbory a dresy jsou v současnosti možná
více in.
Info box:
Projekt mapující čtvrtstoletí stavitelství a architektury v České republice a českých staveb v zahraničí. Přihlaste své stavby a rekonstrukce od roku 1993 do konce února. www.stavbactvrtstoleti.cz