Časopis: ČD pro vás, červen 2020
Rubrika: Příběhy zajímavých staveb
Stavba: Lesopark a Vrch Háj, Aš
Autoři: Stanislav Schneeweis, Petra Miškejová
Tak zněl vytýčený cíl spojený se vstupem do 21. století, kdy po
jméně velmi známé, ovšem malé a zanedbané nejzápadnější pohraniční městečko
začalo přemýšlet „kudy dál?“. Za tu dobu se podařilo mnohé. Postavily se byty
pro mladé, zdařily se stavební úpravy náměstí J. W. Goetha, z bývalé
nefunkční továrny vyrostlo nové kulturní centrum LaRitma a teď se v Aši
soustředí na další udržení mladých rodin, třeba snahou přivést mladé lidi
k technickým oborům a řemeslům. A to není málo na to, že výchozí pozice
byla spíš z mínusových příček.
Díky tomu, že nás okolnosti i začínající sezóna přiměla trávit hodně času v přírodě, pozveme Vás při návštěvě Aše na místa, která jistě rádi využijete i pro své víkendové a letní cestování. První stavbou je sportovní a rekreační areál pod vrchem Háj a druhou lesopark na okraji města.
Výstavba multifunkčního sportovního areálu na vrchu Háj, který leží v docházkové vzdálenosti na sever od města trvala necelý rok. Symbolické předání areálu veřejnosti se uskutečnilo už 18. června 2010. Od té doby je pod vrchem Háj k dispozici nová in-line dráha o celkové délce cca 1,4 km, využívaná v zimě také běžkaři, lezecká stěna, moderní hřiště s umělým povrchem na hry tradiční (kopaná, házená, volejbal, basketbal atd.) i netradiční (lakros, korfbal, streetball, badminton). Své místo zde má také minigolf, pétanque, stolní tenis, dětské hřiště a budova klubovny sloužící zároveň jako půjčovna sportovního náčiní.
Navíc se tu, díky dlouhodobé přeshraniční spolupráci se sousedním
Bavorskem, daří realizovat investice v oblasti letních i zimních sportovišť.
Mezi nimi například „Park setkávání a sportu Aš – Fichtelberg“. Jedná se o komplex,
který využívají nejen místní, ale díky tomu, že součástí areálu je autokemp se
zázemím, také turisté z celé ČR i zahraničí.
Každoročně se v něm konají slavnosti města, přehlídky veteránů a bývá tu i start a cíl mnoha tradičních závodů v běhu, na kole, na lyžích atd.
Umístěním i tématickým protikladem je místní lesopark. Lesů i parků je v Aši dost, přesto je důležité vysvětlit a propagovat ašskou část tohoto mezinárodního díla, na jehož počátku byl čtrnáctihektarový les. V horním úseku zaneřáděný odpadky, kam rozhodně nebyla chuť vyjít si za čerstvým vzduchem. Ve spodní části zase bažinatý, kde se jaksi už před mnoha lety zapomnělo udržovat zdejší prameny a rybníčky. Po ukončení revitalizace tu najednou máme ojedinělý kus ašské přírody se sítí stezek a pěti vodními plochami. Vše je zpracováno co možná nejcitlivěji ve vztahu k okolní krajině, navíc, po půlroce od ukončení stavebních prací, není díky síle divočiny po „zářezech“ stavebních strojů ani památky. Konáním člověka kdysi přetvořené území s potůčkem, rybníky a stezkami se opět úsilím člověka zkultivovalo tak, že přírodě to, zdá se, nevadí a lidem slouží.
Byl obnoven vodní režim, vyčištěny vodní cesty, podchyceny prameny, vystavěla se nová vodní nádrž (celkem bylo obnoveno či vybudováno pět rybníků), upravily se stávající a vznikly nové stezky. Součástí stavby je čtyři metry široká páteřní komunikace, určená kromě chodců též cyklistům, dále zde byl postaven altán, lavičky, naučné cedule a rozcestníky. V parku je také 300 metrů dlouhý haťový chodník, umožňující přístup do podmáčených míst s rybníčky, a originální dětské brouzdaliště.
Směrovky
na rozcestnících, texty a fotografie na informačních cedulích jsou dílem žáků
zdejších škol. Rybáři se zase postarali o osazení lokality původním pstruhem s
tím, že o rybníky budou i nadále pečovat. Cestujte, objevujte a zkoumejte bohatství
České republiky!
Info box:
Projekt mapující čtvrtstoletí stavitelství a architektury v České republice a českých staveb v zahraničí. Přihlaste své stavby a rekonstrukce od roku 1993 do konce února. www.stavbactvrtstoleti.cz