AQUAPRAK

Časopis: ČD pro vás, červenec 2020

Rubrika: Příběhy zajímavých staveb

Stavba: Aquapark Rakovník

Autoři: Stanislav Schneeweis, Petra Miškejová

To jako vážně? Překlep už v titulku? Ne, nebojte se, nejedná se o chybu v textu, nýbrž o jediný opravdu AQUAPRAK v České republice. Vtipná přesmyčka totiž odkazuje na město Rakovník. A uznejte, že takový vtípek si místní nemohli nechat ujít! Nejen to – jako praví patrioti využili pro rekonstrukci a dostavbu světově známé výrobky místní firmy Rako. 

Původní městský plavecký bazén byl v Rakovníku uveden do provozu v 80. letech. Tomuto období odpovídalo také stavebně konstrukční řešení, které velmi zastarávalo funkčně, technicky i obsahem. V dojezdové vzdálenosti vyrostlo několik moderních aquaparků. Město Rakovník se v roce 2015 rozhodlo investovat do plně vybaveného zařízení. Celková rekonstrukce byla totiž nezbytná. Vyměnit se musely veškeré zastaralé technologie, naplánováno bylo rozšíření areálu, výstavba toboganové věže a podstatné rozšíření parkovacích ploch. Největší česká projektová kancelář Centroprojekt, která funguje již od roku 1925, dodala projekt v rekordním čase sedmi měsíců. Dokonce se z řad konkurence podařilo zajistit oponenta projektu, jehož připomínky pomohly do budoucna ušetřit řádově miliony korun z provozu. 

O realizaci projektu se postaralo sdružení stavebních firem VW Wachal a Moravostav Brno, které prokázaly vysokou rychlost realizace a kvalitu odváděné práce. Proto bylo rozhodnuto, že vedle vnitřních prostor, kde mají návštěvníci k dispozici kromě bazénů také vířivky, vodní atrakce, saunový svět nebo Kneippův chodník, bude areál rozšířen o venkovní prostory. Při velmi příznivé ceně 205 milionů bylo již dopředu jasné, že v budoucnu nebude již možné plavecký areál rekonstruovat v tomto rozsahu za tak nízké náklady. 

V průběhu demoličních prací vyšlo najevo velmi složité a proměnné podloží. Bylo nutné navrhnout bezpečnější zakládání stavby za použití ne zcela běžně dostupné techniky. V podzemí se zakládala nová kanalizace, zesilovaly se nosné konstrukce, budovaly šatny a řešilo se umístění i zprovoznění technologií pro úpravu vody. Nad tím vznikaly základové konstrukce bazénových i vířivých van, divoké řeky i nové toboganová věž. Sem všude proudilo ohromné množství betonu. Pro zastřešení hlavní haly byly naopak zkonstruovány masivní dřevěné vazníky, pro svou náročnost dokonce vyrobené v Rakousku. 

Živé diskuze a kontroly probíhaly také při výběru a ladění barev a funkcí obkladových materiálů, řešila se zejména jejich protiskluznost nebo pohodlí při kontaktu s bosou nohou. Pro lepší tepelnou pohodu bylo instalováno podlahové topení. Voda v nádržích bazénů je čištěna ozonem, UV zářením. Díky tomu je do ní možné přidávat menší množství chloru, což šetří pokožku a dýchací cesty. Kvalitu čištěné vody, teplotu, pH i koncentraci chloru dopouštěné vody hlídají citlivá čidla. 

V současnosti se paralelně s touto investicí se odehrává jiná klíčová akce v oblasti zásobování města vodou. Jejím účelem je zvýšení kapacity systému zprovozněním vrtů v blízkých Lišanech, které by mělo být hotové za tři roky a navýšit záchyt srážkové vody ze 30% až na 80%. 

Přestože projekt AquapRaku měl velmi složité zadání, typické pro podobnou stavbu se všemi svými atrakcemi a požadovaným uživatelským pohodlím, vyžádalo si jeho řešení pouze dva roky stavebních prací. Areál byl veřejnosti otevřen letos v lednu a místní se již nemohou dočkat jeho plného využití. 


Info box:

Projekt mapující čtvrtstoletí stavitelství a architektury v České republice a českých staveb v zahraničí. Přihlaste své stavby a rekonstrukce od roku 1993 do konce února. www.stavbactvrtstoleti.cz