Stavba se načítá
Novostavba
Datum zahájení: 11/2016
Datum dokončení: 2019
Zdroj financování: Soukromý
Kategorie: Administrativní budova
Radlice Rozvojová a.s., člen skupiny ČSOB
Marek Chalupa, Štěpán Chalupa - Chalupa architekti s.r.o.
Chalupa architekti s.r.o., AED project a.s.
Hochtief CZ a.s.
Radlice Rozvojová a.s., člen skupiny ČSOB
Skupina ČSOB
Budova je koncipována jako mimořádně progresivní a ohleduplná k životnímu prostředí. Budova je nízkopodlažní a centrálně organizovaná, jejímž středem je vnitřní zastřešená dvorana. Na ni navazuje soubor 7 pavilonů, rozložených po svahu, díky čemuž došlo k souladu s profilem údolí a morfologií terénu. Užitná plocha budovy je 60 100 m2. Vnitřní prostředí je navrženo jako klidné a příjemné. Interiér je svěží, s hojností interiérových rostlin, použity jsou přírodní materiály. Důraz je kladen na trvanlivost a nadčasovost. Samotný kancelářský prostor v krajních pavilonech je flexibilní, poskytuje možnost využití pracovních míst i pro více pracovníků – tzv. desksharing. Jeho charakter je klidný a nerušivý s dostatkem denního osvětlení. V celkovém uspořádání je dbáno na ergonomii pracovního prostředí. Budova je maximálně přizpůsobena potřebám zaměstnanců a jejich rozdílným pracovním rytmům.
Budova je propojena s původním sídlem banky NHQ lávkou pro pěší a dohromady jako ČSOB Kampus poskytují pracovní prostor pro více než 5000 lidí. Nezbytnou součástí jsou střešní zahrady mající zcela soukromý charakter a jsou využívány jako alternativní pracoviště. Zahrada na střeše severního pavilonu je díky streetballovému hřišti, posilovacímu vybavení a oválnou plochou pro běh určena pro sportovní odreagování. Technologicky je budova špičkově vybavena plně inteligentním řídícím systémem, který zajišťuje jak účinný provoz, tak vysoce komfortní podmínky vnitřního prostředí. Budova využívá tepelných čerpadel pro chlazení a vytápění s hlubinným geotermálním polem o počtu 177 vrtů v hloubce přibližně 150 m. Systém umožňuje i rekuperaci provozní i vedlejší tepelné energie a sezónní ukládku tepla nebo chladu pod budovou. Díky tomu není nutné použití klasické kotelny. Velikost tohoto pole nemá v ČR srovnání a budova tak patří mezi dvacítku evropských budov dané kategorie s touto špičkovou technologií. Na pracovištích je zajištěna komfortní teplota sálavými betonovými stropy. Větrání je řízeno dle koncentrace škodlivin v interiéru, vzduch je zvlhčován účinným adiabatickým systémem. Budova získala za své charakteristiky ocenění LEED Platinum. Součástí stavby je pro zaměstnance kolárna pro 100 kol, 612 parkovacích míst a možnost nabíjení elektrovozidel.
Vztah budovy ke svému vnějšímu prostředí byl jedním z určujících východisek při koncipování charakteru budovy, její formy i výrazu. Návrh vycházel z rozhodnutí, že charakteristická morfologie terénu údolí a jeho masivní vegetace jsou kvality, které je vhodné ctít a posilovat, a mít tak možnost tyto hodnoty užívat. Byť jsou principy urbanizace charakterově podobné krajiny již historicky vyzkoušené a ověřené, například v sousedním smíchovském údolí blokovou zástavbou, byl zvolen způsob umístění nové budovy zcela individuální. Záměrem dále bylo, aby nová budova nepůsobila ve svém místě mohutně a zároveň poskytla dostatečný, vzdušný prostor pro zaměstnance. Už při projektování se pracovalo i s takovými faktory, jako je orientace budovy ke světovým stranám a k proudění větrů, které se využívají k vnitřní cirkulaci vzduchu a teplotní regulaci objektu.
Výmolova 353/3, Praha 5